Kockázatvállalás – a vállalkozói lét nélkülözhetetlen eleme
Ebben a cikkben bemutatom, miért érdemes kockázatot vállalni, különösen fiatalon, és miért nélkülözhetetlen a bátorság a siker eléréséhez.
Az egyik kulcsfontosságú tulajdonság, ami nélkülözhetetlen a vállalkozás indításához, a kockázatvállalás. Ismerek olyan embereket, akik sokkal okosabbak nálam, és elképesztően jó startup alapítók lehetnének, mégsem vágnak bele. Kiváló menedzserekről vagy mérnökökről van szó, akik képesek lennének saját vállalkozást indítani, de mégsem teszik meg. Talán vágynak rá, de inkább alkalmazottként dolgoznak valahol, és arról álmodoznak, hogy egyszer majd saját cégük lesz.
Mi az, ami hiányzik belőlük? A kockázatvállalási hajlandóság.
Az elindulás rendkívül kockázatos, sok mindent elveszíthetünk, főleg pénzt. Mindig a pénzt állítjuk a fókuszba és az elvesztésétől való félelmet, de sokkal jobban félünk attól, hogy mit fognak mások gondolni, ha elbukunk. Egy látványos kudarc a legtöbb ember számára nyomasztóbb rémkép, mint a szegénység.
Az idő előrehaladtával egyre nehezebb kockázatot vállalni. Fiatalon, a húszas éveinkben nincs sok veszítenivalónk – ez a legjobb időszak a vállalkozás elindításához. Sokan mégis halogatják a lépést, remélve, hogy előbb gyűjtenek egy kis pénzt, vagy elegendő munkahelyi tapasztalatra tesznek szert.
Ne tévesszen meg senkit: minél több idő telik el, annál nehezebb lesz elkezdeni. Ha most, fiatalon nem mersz kockázatot vállalni, évtizedekkel később még nehezebb lesz. Azt gondolhatod, hogy a könnyebb, biztonságosabb utat választod, ha nem fiatalon kezded el, de valójában ez a nehezebb út.
A rendszeresen érkező fizetés függőséget okoz
Nem csak a kockázatvállalás tartja vissza az embereket. A bankszámlára érkező rendszeres fizetés kényelmes, kiszámítható, megbízható, és persze soha nem elég, ezért az ember egyre többet és többet dolgozik. Tudományos felmérések kimutatták, hogy szinte minden ember úgy gondolja, ha csak húsz százalékkal többet keresne, már elégedett lenne. Én is így érzem, sőt. Még mindig azt gondolom, hogy nem elég, amit elértem. Tudatosítanunk kell magunkban, hogy ez egy csapda, és ha jön az elégedetlenség érzése, nem szabad a belső hangra figyelni.
Tudatosítsuk magunkban: Ha már van fizetésed, egy kényelmes helyzetből kell kilépned, és bizony az emberi természet olyan, hogy nehezen mond le a kényelemről. Sokkal jobban félünk elveszíteni azt, ami már megvan, mint megszerezni azt, ami nincs.
Fiatalok figyelem! Sokkal ideálisabb abban az életszakaszban vállalni a kockázatot és vállalkozni, amikor nincs mit veszíteni. Kezdd el fiatalon!
A kockázatvállalás megítélése a társadalomban
A jelenlegi társadalmi berendezkedés a kockázatvállalást pénzügyi sikerrel honorálja. Vagyis, ha átléped a kockázatvállalással kapcsolatos félelmeidet és sikeres vállalkozást építesz, akkor jó eséllyel gazdag lehetsz.
Ugyanakkor a kezdeti kockázatvállalás még mindig alulértékelt. Amikor belevágsz egy startupba, kevesen tekintenek majd rád elismerően. Az emberek inkább óvatos érdeklődést mutatnak, esetleg titokban szurkolnak, hogy ne sikerüljön. Az átlagember nem érti, mennyire nehéz egy saját vállalkozást indítani és annak a kockázatait viselni. Ő maga soha nem vágna bele, mégis azt feltételezi, hogy nem nagy ügy.
A politikai baloldal gyakran hangoztatja, hogy a kapitalizmusban a vállalkozók kihasználják az alkalmazottakat, miközben maguk iszonyatosan gazdagok lesznek. De hogyan kerülnek a vállalkozók ilyen helyzetbe? Úgy, hogy bevállalják a vállalat indításával járó kockázatot – olyan útra lépnek, amit viszonylag kevesen választanak. Az életben az az értékes, ami ritka, és vállalkozni pedig valóban ritkaság, így a sikeres vállalkozók nyeresége nagyobb, mint azoknak, akik dolgoznak a cégeikben.
A bátorság fejleszthető
Ha képes vagy kockázatot vállalni, olyan szuperhős képességre teszel szert, ami viszonylag keveseknek adatik meg.
Pusztán ezzel kiemelkedhetsz a tömegből, és nagy lépést tehetsz a siker felé.
Ha úgy érzed, még nem állsz készen a kockázatvállalásra, dolgozz azon, hogy növeld az önbizalmadat a kockázatvállalás tekintetében. Vállalj be kisebb kockázattal járó mellékprojekteket, amelyeken keresztül megtapasztalhatod, hogy milyen a nyereség és a veszteség érzése, megtanulhatod a kudarcot feldolgozni. Hidd el, a bátorság fejleszthető – tudnék neked mesélni róla.
Nagyon fontos: a bátorság nem a félelem hiánya, hanem a félelem leküzdése. Meg kell tanulnod, hogyan vágj bele még akkor is, ha félelmetes!
Összefoglalás
A szuperhősök nem születnek, a személyes útjuk során válnak azzá, akiket megismertél. A bátorság útja bár rögös, de járható, úgyhogy nincs más hátra, mint hogy elindulj rajta és lépésről lépésre bátorságot gyűjts. Így végül elérsz arra a szintre, ahol már be mered vállalni a kockázatot, ami ahhoz szükséges, hogy sikeres vállalkozó legyél. Hajrá!