Hogyan legyen ötletem startupra?
Mindig legyen mellékprojekted! Túl sokan álmodoznak arról, hogy lesz majd vállalkozásuk, és csak fél évet kell még tervezgetniük, és készen lesznek rá. Aztán az a fél év sosem fogy el.
Milyen ötlettel indítsak egy startupot? Min érdemes dolgoznom? Hogyan induljak el a startuperek útján? Ezek talán a leggyakoribb kérdések a startupra vágyóktól, így ezekre fogok most választ adni és gyakorlati megoldásokat javasolni.
Sokkal kevésbé számít az ötleted, mint gondolnád!
Az alábbi gondolat nem tőlem származik, de gyakran elhangzik vállalkozói és befektetői körökben:
Egy rossz ötlet jó megvalósítással valószínűbb, hogy sikeres lesz, mint egy jó ötlet rossz megvalósítással.
Tehát nem az ötlet az igazán fontos, ezért azt tanácsolom, ne az ötletre fókuszálj az indulásnál! Úgyis az lesz a fontos, amit csinálsz, ahogyan megvalósítod, nem az, hogy milyen remek az ötlet. Lehet várni a tökéletes ötletre, akár évekig is, de ez hibás taktika. Túl sokan álmodoznak arról, hogy lesz majd vállalkozásuk, és azt mondják maguknak, hogy csak fél évet kell még tervezgetniük, és készen lesznek rá. Aztán az a fél év sosem fogy el, mindig fél évre lesznek egy vállalkozástól!
Te ne ess ebbe a hibába. Gyakorlati útra kell terelned a gondolataidat, hogy azok aztán cselekvésre késztessenek. Csinálni kell!
Sose feledd: a jó startuper a csinálás mestere!
A legfontosabb dolog, amit azért tehetsz, hogy elindulj a startuper élet felé, az, hogy mindig, tényleg mindig dolgozol valamin. Szerintem ezt legtöbbünknek egy mellékprojekttel érdemes kezdeni.
Miért jobb ez, mint elmélkedni, ötletelni, álmodozni?
Amikor álmodozunk, befelé figyelünk. A “fejünkben” vagyunk. Amikor a saját startupunkról álmodozunk, azt is a saját elképzeléseink és előítéleteink alapján fogjuk megálmodni. Ezzel az a probléma, hogy egy startupot a piac fog megítélni, nem te. A vásárlóid és ügyfeleid fogják megvenni, amit készítettél, és nekik nem biztos, hogy egyeznek az elképzeléseik a tiéddel.
20 éve indítok vállalkozásokat, és amikor valami újat próbálok ki, gyakran még mindig rácsodálkozom, hogy milyen nehéz beindítani, és mennyire nem egyezik azzal, amit a piac akar. 20 év után! Pedig elvileg már szupertapasztalt vállalkozó vagyok. Mégse tudom automatikusan, mi fog működni. Mindig, mindenkor kell az interakció és az ügyfelek visszajelzése.
Persze vannak olyan üzleti zsenik, akik képesek megálmodni világmegváltó ötleteket, de én nem tartom magamat annak. Ott van például Elon Musk, aki először nagyot álmodik, például hogy a Marsra akarja vinni az emberiséget, csak ezután építi meg hozzá a rakétát. Csak az álom és ötlet után talál ki üzleti modellt az egész projektre. Jelen esetben, hogy műholdakat fog olcsón fellőni országok és cégek számára, valamint hogy 42 000 saját gyártmányú műholddal globális és gyors internetet biztosít bárkinek.
Sajnos nem vagyok Elon Musk, és nagy eséllyel te sem.
Mit tegyél, ha olyan mezei vállalkozó vagy, mint én?
Kulcsfontosságú, hogy olyan helyzetbe hozzuk magunkat, ahol szembe jöhetnek velünk a startup ötletek. Nyitott szemmel, érdeklődően, és inspirációra készen kell élni.
A legjobb vállalkozási ötletek abból fakadnak, amikor elénk jön egy élethelyzet, amiben valami hiányzik vagy frusztrál minket, ez egymás után többször megtörténik, és elkezdünk a megoldáson gondolkodni. Ha szeretnél minél több startupötletet kapni, fejlesztened kell az érzékeidet, aktívan észleld a világ hiányosságait.
Hogyan kapcsolódik ide, hogy van-e mellékprojekted vagy sem??
Ha már dolgozol mellékprojekten, pont azt csinálod, amit javasoltam. Olyan útra tereled magad, ahol szinte garantált, hogy fogsz találkozni startupötletekkel.
Több oka is van, hogy egy mellékprojekt sikeres startuphoz vezethet:
Lehet, hogy a mellékprojekted önmagában is sikeres lesz
Amúgy is mindig dolgozol mellékprojekteken - átterelheted őket startup irányba!
Több esélyed van arra, hogy találj egy érdekes startupötletet
Automatikusan fejleszted magad a projektek felépítésében
Mások is felfigyelhetnek rád
1. Lehet, hogy a mellékprojekted önmagában is sikeres lesz
Azt tanácsolom, kezdj el dolgozni valamin, ami akár a legapróbb jelét is mutatja annak, hogy vállalkozás lehet a jövőben. Bármin, tényleg. Ha szerencséd van, már a legelső próbálkozásból is összejön valami. Ha nincs szerencséd, senkit se fog érdekelni, amit készítettél, de ez nem baj. Nem baj, ha egyetlen ember se használja majd, amit építesz. A lényeg, hogy kezdj el alkotni. Bármit. Hosszú távon jó útra fog terelni.
Amikor 16 évesen leültem azzal, hogy megtanulok programozni, nem tudtam, mi lesz belőle, nem volt világmegváltó ötletem. Éreztem, hogy alkotni akarok. Kitaláltam, hogy hasonló játékot fejlesztek, mint amikkel én imádtam játszani. Jobban vonzott a programozás, mint a házi feladat, úgyhogy inkább ezzel foglalkoztam. Nem vártam, hogy óriási startup lesz belőle, bár reméltem, hogy valaki azért kipróbálja. Miközben csináltam, megtanultam a startupépítés alapjait. Mi kell egy startuphoz? Főként egy termék, és marketing, hogy tudjanak róla. A játékot végül több ezren kipróbálták, ami több, mint amit reméltem.
Ezt már sikernek éltem meg, és lendületet adott, hogy más projektekbe is belefogjak. A CV-men is jól mutatott (mert akkor még volt CV-m… hehe). Kaptam egy rendkívül hasznos munkahelyet (életem egyetlen munkahelye 3 hónapra), mert felfigyeltek rám a projekt miatt. Ez a munkahely adta meg aztán a fő motivációt, hogy startuper legyek. Nem bírtam úgy dolgozni, hogy van főnököm, és rájöttem, hogy olyan céget akarok építeni, mint ő. Az, hogy elkezdtem 16 évesen egy kis mellékprojektet, olyan útra terelt végül, ahol végül sikeres vállalkozó lehettem.
2. Amúgy is mindig dolgozunk mellékprojekteken
Mindenki mindig dolgozik mellékprojekteken – miért ne legyen ezeknek köze egy jövőbeli startuphoz? Professzor Brian Little motivációs pszichológus elmélete szerint minden embernek átlagosan 15 mellékprojektje van egy adott pillanatban. Ebbe a kis projektek is beletartoznak a ház kitakarításától kezdve egy repülőmodell elkészítéséig. Mindegyikünk keres olyan feladatokat meg projekteket, amik értelmet adnak az életünknek. Tök egyszerű innentől startupirányba terelni az életed: dolgozz olyan mellékprojekteken, amiknek köze lehet egy startuphoz.
Ha még jobb esélyt akarsz magadnak adni egy jó ötlet megtalálására, válassz a munkahelyedhez köthető mellékprojektet. Ha ott veszel észre hiányosságot, szinte biztos, hogy építhetsz rá üzleti modellt. Mivel a munkahelyed alighanem egy cég, ami (remélhetőleg) profitot akar termelni, ha javítani tudsz valamin, az több profitot jelenthet a cégnek. Ha több profitot termeltek, mindenki nyer, és abból téged is kifizethet a cég mint új startupert, aki optimalizálja a vállalkozását.
Ezt óvatosan kell csinálni: először mindenképp tudd meg, hogy ha munkahely mellett dolgozol valamin, annak a szellemi joga kié lesz. Előfordulhat, hogy olyan a munkaszerződésed, ami szerint bármi, amit alkotsz, a céged tulajdona. A másik gyakori veszély, hogy ha munkahelyi eszközön dolgozol mellékprojekten, az rögtön a munkáltató tulajdona lesz. Ne tedd! Tilos. Ha ilyen a munkaszerződésed, változtass ezen a helyzeten, mielőtt startup-mellékprojektbe fogsz.
3. Több esélyt adsz magadnak, hogy találj egy érdekes startupötletet
Amíg a mellékprojekteden dolgozol, aktívan figyelj arra, milyen gyakori problémákkal nézel szembe. Lehet, hogy rábukkansz egy olyan problémára, amit meg lehet oldani startupként. Nem dolgoztam még olyan projekten, ahol ne szembesültem volna számos lehetőséget rejtő frusztrációval.
Ezt hívják pivotnak. Dolgozol valamin, közben észreveszel egy nagyobb lehetőséget. És inkább átváltasz, és azon dolgozol tovább. A másik pivotlehetőség, hogy amíg építesz egy projektet, fejlesztesz hozzá egy belső toolt. Később kiderül a toolról, hogy már önmagában tök hasznos termék. És utána azt fejleszted tovább.
Jó példa erre a SEON, ami Magyarország egyik legsikeresebb startupja (legutóbb $90m befektetést kaptak). Korán fektettem be a cégbe, úgyhogy ismerem a sztorit. A két alapító eredetileg egy bitcoin exchange-et rakott össze, csakhogy óriási problémát jelentett a hitelkártyacsalás. Küzdöttek a startuppal, mert egyszerűen túl sok csaló használta a terméket. Nem voltak jó megoldásaik a csalások megakadályozására. Rájöttek, hogy ez egy piaci rés, és lehet, hogy jobb lehetőség van benne mint egy bitcoin exchange-ben. Alapítottak hát egy céget, amely a hitelkártyacsalásokat kezelte, mert úgy gondolták, más is küzd ezzel. Pivot.
4. Automatikusan fejleszted magad projektek kidolgozásában
Az egyetlen módszer, amellyel megtanulunk vállalkozónak lenni: csinálni kell. Ezt nem lehet könyvből kimazsolázni. Olyan sok az egyedi helyzet minden vállalkozásban, hogy nem lehet felkészülni rájuk konkrét tervekkel. Ezért csinálni kell, fejlődni, közben tanulni, fejleszteni a vállalkozói intuíciót.
Azért is jó, ha csinálsz, nemcsak álmodozol, mert ha dolgozol valamin, és azt userek is használják, visszajelzést fogsz kapni, és eszerint fejlesztheted tovább a terméket. Ha egy barlangba elvonulva egyedül fejlesztgetsz valamit, nem fogsz piaci visszajelzést kapni arról, hogy tulajdonképpen jó-e, amit csinálsz. Hogy van-e olyan része a termékednek, ami egyébként hasznosabb, mint az alapfunkció, amit kigondoltál. Lehet hogy pont egy mellékfunkciót kéne jobban kidolgozni, mert a piac azt igényli – jobban, mint amiről te azt gondolod, hogy fontos.
Ahhoz azonban, hogy ezek a visszajelzések megérkezzenek, muszáj, hogy megmutasd a piacnak, amit csináltál, és használják a termékedet.
5. Mások is felfigyelhetnek rád
Ha dolgozol valamin, kapcsolatba fogsz kerülni más emberekkel. Akár ismerősöknek is megmutathatod, hogy min dolgozol. Ezek mind újabb lehetőségeket teremthetnek. Mint már írtam, én az első mellékprojektem miatt kaptam állást, és amiatt a munkahely miatt kezdtem el igazán startuperkedni. Az első mellékprojektemtől a későbbi sikereimig egyenes út vezet.
Jobban fogsz tudni networkingelni, ha már dolgozol valamin. Jobb embereket és lehetőségeket fog az élet hozni neked, ha már dolgozol valamilyen projekten. Ezért érdemes dolgozni rajta.
Ha esetleg befektető kell egy fejlesztés alatt álló mellékprojektedre, akkor is százszor hatásosabb úgy kérni pénzt, hogy már fel tudsz mutatni egy terméket vagy egy mellékprojektet.
Jó példa erre egy másik befektetésem, a Munch. Befektetőket kerestek. Alig maradt pénzük a startupban. Amikor legelőször találkoztam a két alapítóval, érdekes cégnek tűnt, de nem tudtam eldönteni, befektessek-e. A founderek egyik legerősebb selling pointja az volt, hogy már mindkettőjük épített egy közepesen sikeres vállalkozást a Munch előtt. Ez elképesztően impozáns, mert megmutatja, hogy ez az ember már beletette magát valamibe, alkotott valamit, és ráadásul némi sikert is elért vele.
Nagyságrendekkel könnyebb így partnert vagy befektetőt találni.
Összefoglalva: mindig legyen mellékprojekted!
A cikk kulcsgondolata: csinálni kell.
Valamit. Bármit. Ha csinálsz, és nem csak álmodozol, már megtetted az egyik legnehezebb lépést: elkezdted. És ennek főként gyakorlati az előnye. Úgyhogy bármi is az, kezdd el építeni!